mar. 03

Cambridge Judge Business School a lansat un centru academic pentru finantare alternativa

Noua entitate - un institut de cercetare academică interdisciplinară la nivel internațional - va avea un mandat cu competențe extinse. Misiunea sa este de a examina cu rigoare academică o gamă largă de canale și instrumente financiare. În zona de interes se includ crowdfunding-ul, împrumuturile peer-to-peer, mini-obligațiunile, plasamentele private și cripto-valutele. Cu alte cuvinte, centrul promite să fie un hub înfloritor de finanțări alternative.  Aceasta nu este prima incursiune specialiștilor de la Cambridge în spațiul finanțării alternative. La începutul lunii noiembrie a anului trecut, universitatea a întocmit un raport privind impactul și amploarea acestei industrii, intitulat„Înțelegerea corectă a finanțării alternative".

Creșterea agresivă a sectorului financiar alternativ - ca extindere internationala, a fluxurile tranzacționale, ca tipuri de produse, a bazei de clienți, a ofertee clienților și așa mai departe - este un subiect cu care majoritatea observatorilor din industrie sunt obișnuiți. Cu toate acestea, din cauza rapidității cu care multe dintre aceste companii importante au apărut, unele dintre acestea nu dispun de infrastructura necesară pentru a colecta și gestiona datele interne.  Reprezentanții Centrului Cambridge pentru Finanțare Alternativă au declarat: "Noi deținem cunoștințe despre diferitele forme de finanțare alternativă, despre cum funcționează și despre intermediarii financiari existenți. Există o nevoie tot mai mare în acest sens, iar cei din mediul academic  fac un apel la politicieni, la autoritățile de reglementare și la industrie deopotrivă, să susțină aceste schimbări fundamentale". Rubrica „Despre noi" de pe site-ul Centrului ne arată că planurile lor pentru colectarea de informații sunt extrem de ambițioase.  Convingerea Centrului este că tranziția globală a structurilor financiare alternative nu este o mișcare trecătoare, ci o schimbare decisivă. Noua inițiativă caută să se poziționeze în centrul aceastei schimbări. Bryan Zhang, Director de politică și operațiuni al centrului, a declarat: „Centrul Cambridge construiește, la zi, un program de cercetare multidisciplinară și colaborativă în toate domeniile finanțării alternative. Reunind creditarea peer-to-peer, industria crodwdfunding-ului și alte părți interesate, se urmărește un impact mare nu numai pe leadership-ul gândirii academice, ci și în ceea ce privește politica de luare a deciziilor și practicile de afaceri la nivel global".